Kadına Yönelik Şiddete Karşı  Mücadele Günü kapsamında bugün sizlere halihazırda devam eden Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında izleyebileceğiniz iki film önereceğiz.

62-84 Anlaşılmadı Merkez” Türkiye’deki kadına yönelik şiddete ilişkin gerçekleri, insanların tepkisizliklerini ve önyargılarını, erkek şiddetinin ve nefret cinayetlerinin odağında 6284 sayılı kanunun uygulanmasındaki sorunları konu alan bir kısa film.

Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro, 8 Mart 2008’de ‘Barış Gelini’ adını verdikleri proje için beyaz gelinlikleri ile birlikte yola çıkmışlardı. Mottoları ise “insanlara güvenmek”ti. Ancak Pippa Bacca’nın yolculuğu ve yaşamı, bir erkek şiddeti sonucu son buldu. Barış için ülkeleri otostopla adımlayan İtalyan sanatçı ve aktivisti Pippa Bacca’nın Türkiye’de cinsel saldırıya maruz bırakılıp öldürülmesini konu alan belgesel “Barış Gelini Pippa Bacca” da festival boyunca çevrimiçi izlenebilecek.

Koruyamadığımız tüm hayatlara ithaf edilen kısa filmi ve tüm gerçekliği ile çarpıcı belgeseli link üzerinden izleyebilirsiniz.

Kadına yönelik şiddet ile mücadelede adli bilimlerin rolü ve etkisini  İstanbul Sözleşmesi ve kadının mücadelesini ele aldığımız yazılara Bilgi Bankasından ulaşabilirsiniz.