14 Mart bizim gibi hekimlik mesleğine gönül verenler için oldukça önemli bir gündür. Bazı metinlerde belirtildiği gibi, “14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk Cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması”, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü de “14 Mart Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. 14 Mart’ı kutlamayı bizler de okullarımızda öğrendik.

Bu günü çok daha anlamlı yapan ise ilk kutlamanın, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da emperyalizme karşı gerçekleşmiş olmasıdır. O gün, Orhan Boran ın babası tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, Tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara tanınmış hekimler de destek vermişti. Böylece tıp bayramı, Tıp mesleği mensuplarının vatanseverlik hareketi olarak başlamıştır. Rudof Virchow’un web sayfamızda da yayınlanan ünlü söyleminden de çıkarım yapılacağı şekilde hekimler ve sağlık çalışanları ülkenin sorunlarına hiçbir zaman kayıtsız kalmamıştır.

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

Değerli meslektaşlarımızın Pandemi koşullarında 1919’da olduğu gibi bu defa bir virüse karşı savaştığı bu anlamlı günlerde “İyi Hekimlik Savunulabilir” sloganımıza sadık kalarak, onların yanlarında olacağımıza söz veriyoruz.

Özellikle genç meslektaşlarımızı desteklemeyi vazife biliyoruz, bu bizim işimiz olacak.