Sevgililer gününüz kutlu olsun öncelikle. Sevgililer günü, sıklıkla insanların tüm sıcak duygularının açığa çıkarılmasının teşvik edilmeye çalışıldığı bir gün olarak görülmektedir. Bir çoğumuz için de romantik bir gün geçirme fırsatı.

Tabii kapitalist düzenin bir tuzağı olduğu düşüncesi de azımsanmayacak boyutta. Aslında birçok şeye aşkla bağlı olabiliyoruz. Doğa, aile, arkadaş, memleket bazen de iş.  Bu nedenle biz de aşkla bağlı olduğumuz adli bilimler ile sevgililer günü ilişkisini anlatan bir öykü anlatmak istedik bu güzel günün anısına.

Sevgililer günü aslında en ünlü çözülmemiş cinayetlerden birinin yıldönümüdür.

14 Şubat 1929’daki bu katliam şeklindeki cinayetin çözümlenmesinde önde gelen adli bilimler uzmanlarından Dr.Calvin Goddard görevlendirilmişti. Ateşli silahların kullanıldığı bu cinayette adli balistik incelemeler yapması bekleniyordu.

O görevini yaptı ve ateşli silahlardan geriye kalan materyallerden yola çıkarak olayda kullanılan silahlara ulaşabildi. Dr.Calvin Goddard’ın olay yıllarında mermi çekirdekleri ile ilgili balistik incelemeler sırasında aşağıda görülen kullandığı bu gözlük ünlü oldu.

Aslında o gün Şikago’da Al Capone’ye teslim edilecek bir kaçak içki sevkiyatı vardı. Bir grup çete üyesi teslimatı yapacak kişileri öldürdü. Capone’nin vücudundan çıkan mermi çekirdeklerinin incelenmesi ile olayda kullanılan silaha ulaşılabildi. Bu hala çözümlenmemiş bir katliam olmakla birlikte Amerikan tarihinde artık ateşli silahlarla ilgili cinayetlerin araştırıldığı bir yöntem olan adli balistik vardı.

Adli Bilimler alanında çalışan tüm uzmanlar için bu olay köşe taşı niteliğinde. Sayfamızda silahların bıraktığı izlerle çözülmüş bir çok olgu örneğini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.