Sevgililer Günü Özel

 

“Anladım, Yâr’la bir olmayınca yer’le bir oluyormuş insan.”

Can Yücel

            Kendi yârını bulabilmiş herkesin Sevgililer Gününü kutlamakla birlikte, yerden yazdığımız bu makalede bizim üstümüze ve ilgimize düşen 14 Şubat’ın neden meşhur bir gün olduğunu aktarabilmeyi amaçladık. Bu yazıyı buradan okuduğunuz için de bu günün az çok adli tıp ile ilgili olduğunu kestirebilmişsinizdir. O hâlde sevdiğinizle geçireceğiniz zamanı -ya da bu ifadenin kapsamadığı ve belki de bunu umursamayan yerdekilerin değerli zamanını- almadan doğrudan konuya geçelim.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki konu hakkındaki araştırmalar son derece kısıtlı ve neredeyse bilimsel olarak ele alınamayacak mitler ve efsanelerden ibaret. Bu nedenle bu yazımız, diğer tüm yazılarımızın aksine bilimsel ışıktan uzak. Elimizden geldiğince zifiri karanlıktan hafif gölgelere taşımaya çalıştık.

 

İlk önce bu özel günün neden 14 Şubat’a denk geldiğinden bahsedelim. Yabancı dildeki Valentine’s Day yani Valentin’in Günü isminin, Roma İmparatorluğu döneminde zulümlerden sonra “şehit” olan doğaüstü şifa verme yeteneklerine sahip bir tarihi karakter Aziz Valentin’den geldiğine inanılmakta.1 Aziz Valentin’den önce 15 Şubat, Roma mitolojisindeki tarım tanrısı Faunus’a adanan Lupercalia Bayramı olarak kutlanmaktaymış. Bu bayramın arifesinde de -14 Şubat-, kutlama yapanlar kura ile çiftler oluşturup arife gününü birlikte geçirmekteymiş.2,3 Roma kültürünü kendi kültürüyle değiştirme çabasının bir sonucu olarak; Papa 1. Gelasius, 14 Şubat 269’da Roma zulmüne “şehit” düşen Aziz Valentin’in ölüm yıl dönümünün Aziz Valentin Bayramı (The Feast of Saint Valentine) olarak kutlanmasını önermiş.4,5 Bu iki ayrı bayramın ortak özellikleriyle birleşen erken bahar günlerinin aşk dolu havası sayesinde de 14.-15. yüzyıllarda bu özel gün sevgililerle özdeşleşmiş.

 

Şimdi de 14 Şubat’a denk gelen ama bilinen Sevgililer Günü ile bir ilgisi olmayan bir olayın, adli tıbba meraklıların sevgisini verdiği çözülemeyenin çekiciliğiyle ilgisine gelelim. 14 Şubat 1929’da Şikago’da gerçekleşen bir katliam – nam-ı diğer Sevgililer Günü Katliamı (St. Valentine’s Day Massacre) – halen sırrını korumakta olan cinayetlerin başında gelmekte.6-9 7 kişinin, 4 saldırgan -ikisi polis üniformalı- tarafından ateşli silahla öldürüldüğü bu katliamın; Yaralı Yüz (Scarface) Al Capone tarafından düzenlendiği düşünülmekte.6-9 7 kişiden yalnızca biri ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılsa da -6’sı doğrudan olay mahallinde ölmüş- olayın failleriyle ilgili bir ifade veremeden hayatını kaybetmiş.6,8 Olayı ilgi çekici kılan da olay yerinde bulunan 70 üzeri mermi çekirdeğinin balistik yöntemlerle incelenen ilk mermilerden olması.6 Bu inceleme sayesinde, mermilerin Thompson makineli tüfeklerine ait olduğu saptanmış.6 Ek bir bilgi olarak bu olay sonrasında bu makineli tüfek, Amerika’da vatandaşların kullanımından kaldırılmış.6,8 Thompson makineli tüfekleri ve polis üniformalı saldırganlar göz önünde bulundurulduğunda, o dönemin güçlü karakterlerinden Al Capone’un katliamı yönettiği düşünülse de olaydan 81 sene sonra çıkan mektuplara göre olayın faili 3 parmaklı Jack -William White- de olabilirmiş.6

 

Aslında çok da bilinmeyen birtakım ismin geçtiği 14 Şubat gününün tarihçesinden bize kalan: sevdiklerimizle geçirdiğimiz her mutlu günün bir temsili ve balistik yöntemlerin kullanımı.

 

14 Şubat’ın sevgilinizle ya da sevdiğinizle geçirdiğiniz güzel günlerden biri olması dileğiyle.

 

Görkem Ayas

Tıp Fakültesi Öğrencisi

 

Referanslar

  1. 2022. History of Valentine’s Day. [online] Burada mevcut: <https://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day-2> [12 Şubat 2022’de erişildi].
  2. Forbes B. America’s Favorite Holidays.; 2015
  3. Butler A. Lifes Of The Principal Saints.; 1756.
  4. Butler A, Thurston H, Attwater D. Butler’s Lives Of The Saints. Tunbridge Wells [England]: Burns & Oates; 1986.
  5. Chanchreek K, Jain M. Encyclopaedia Of Great Festivals. New Delhi: Shree Publishers & Distributors; 2007.
  6. Dundee U. The Link Between St Valentines Day And Forensic Ballistics : Leverhulme. University of Dundee. https://www.dundee.ac.uk/leverhulme/news/2019/article/the-link-between-st-valentines-day-and-forensic-ballistics.php. 2022’de yayımlandı. 12 Şubat 2022’de erişildi.
  7. Valentine’s Day Massacre Wall – The Mob Museum. The Mob Museum. https://themobmuseum.org/exhibits/massacre-wall/. 2022’de yayımlandı. 12 Şubat 2022’de erişildi.
  8. Saint Valentine’s Day Massacre | mass murder, Chicago, Illinois, United States [1929]. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/event/Saint-Valentines-Day-Massacre. 2022’de yayımlandı. 12 Şubat 2022’de erişildi.
  9. This Day In History: 02/14/1929 – Valentine’s Day Massacre. HISTORY. https://www.history.com/this-day-in-history/14-709-video. 2022’de yayımlandı. 12 Şubat 2022’de erişildi.