ADLİ BİLİMLER ÇERÇEVESİNDEN COVİD-19 PANDEMİSİ-II-

Daha başlangıçta en büyük merkezimiz Adli Tıp Kurumu 30’un üstünde enfekte çalışanı nedeniyle karantina altına alındı. Aslında biz diğer birçok ülkenin yaşadığı inanılmaz ölüm oranlarını yaşamadık. Morglarda cesetler yığılmadı. Soğutucularımız yetersiz kalmadı. Alınan önlemler bunları bize yaşatmadı. Yine de pandemi postmortem inceleme algoritmalarını uyguladık. Virüsün postmortem bulaşmasını çok az biliyorduk zira. Otopsi yapılamayınca, hastalığın otopsi ile elde edilebilecek patofizyolojik sonuçlarını, geniş serilerle hekimlere açıklama şansımız olmayacak. Kendi kendimizi acımasız eleştiriyoruz bu konuda.

Dünyanın her yerinde diğer otopsi sayıları da %50’nin üzerinde azaldı.  Aslında adli olgu ölümlerinde de bir azalma olacağı açıktı. İş kazaları, trafik kazaları sokaktaki insan sayısı hayat durunca çok azalmalı idi, öyle de oldu. Tabi cinayetler, intiharlar için aynı şeyi söylemek mümkün olmadı. Bu medikolegal performans azalmasının etkilerini bu sayfada başka bir başlıkta anlatmak daha uygun olacak. Otopsi demek; ölüm mekanizmasını, nedensellik bağını, ortak nedenleri en önemlisi ölümdeki sorumlulukları anlamak demek.  Bunları özellikle hukukçu dostlarımıza açıklayacağımız bir bilgilendirme yazısı yakında bu sayfada yer alacak.

Tüm sorumluluk davalarında, komorbitenin ve COVİD-19’un ayrı ayrı rollerini belirleyeceğiz. Bu nedenle web sayfasında sizlerle ölüm belgesi düzenlemesi eğitimi ve rehberi paylaştık (https://www.kisa.link/NrAK). Adli tıp uzmanı olarak ölüm sayıları önceliğimiz olmadı. Bu tartışmalara girmedik.

Oldukça güzel bir bilgi olarak; Adli Tıp Uzmanları Derneği ilk haftadan itibaren bir bilimsel kurul kurarak, adli tıbbi yaklaşımlarımızda etik, bilimsel bakış açısı ile nasıl bir yaklaşım sergilenmesini algoritmalarla belirledi. ATUD web sayfası üzerinden üyelerine duyurdu. Adli Tıp Kurumu da daha da hızlı bir şekilde tüm postmortem incelemelerin nasıl yapılacağı ile ilgili çok başarılı algoritmalarını yayınladı. Biz ne yapacağımızı biliyoruz.

Dr. Coşkun Yorulmaz

Yorulmaz MedikoLegal