Sezaryen Ya Da Doğum Sonrası Baş Ağrılarına Dikkat

İster normal yolla isterse sezaryen ile gerçekleşmiş olsun, doğum yapan annelerde baş ağrısı sık görülür. Baş ağrısının sebebi çoğunlukla doğum olayının kendisinin getirdiği yorgunluk, gerginlik,  uykusuzluk gibi doğal olaylardır. Annede migren hastalığı varsa doğum olayının baş ağrılarını tetiklemesi sık görülen bir durumdur. Günlük yaşamda çok çay-kahve tüketen annelerde kafein yoksunluğu bile baş ağrılarına sebep olabilir.

Epidural ya da kombine spinal anestezi uygulanmış annelerde baş ağrıları daha çok görülür.  Baş ağrısının sebebi anestezi işlemine bağlı olarak az miktarda da olsa beyin-omurilik sıvı kaybı olabilir.  Ne var ki, hiçbir anestezi uygulanmamış, normal doğum yapan annelerde de ıkınmanın bazı komplikasyonlara yol açabileceği, bu annelerde de ciddi sebeplerden kaynaklanan baş ağrıları olabileceği unutulmamalıdır.

Sırtüstü yatıp dinlenmekle ve bol sıvı almakla spinal anestezi işleminden kaynaklanan ağrıların büyük bir kısmı geçer.

Basit ağrı kesicilerle ve dinlenmekle geçmeyen, zaman içinde şiddeti artan ısrarlı baş ağrısı varsa mutlak bir hekime başvurmak gereklidir.  Baş ağrılarına bulantı-kusmanın eşlik etmesi durumun ciddiyetini artıran bir belirtidir.

Uygulanan işlemler sebebiyle az da olsa beyin kanaması meydana gelebilir. Özellikle kan pıhtılaşması sorunu olan annelerde bu olayın gerçekleşme riski yüksektir.  Zamanında tanı ve uygun tedavi yaşam kurtarıcıdır. Önemli olan baş ağrılarını ciddiye alıp, doktorunuza zamanında başvurmanızdır.

Konunun medikolegal yönü de oldukça önemlidir. Beyin kanamalarına neden olmak ya da bu kanamaları geç farketmek; birçok olguda hekimler hakkında inceleme açılmasına neden olmaktadır. Spinal anestezi sonrası görülen subdural kanamalar, alışıldık tıbbi malpraktis davalarının konusudur. Konu zaman zaman da adli travmatolojiyi ilgilendirir. Kanamanın bir travma nedenli olduğu düşünülebilir. Adli tıbbi yaklaşımda ilk görev kanamanın yaşının belirlenmesidir. Sadece bu tespit bir çok hukuksal sorunu aydınlatabilir.

Prof. Dr. Tayfun HAKAN

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı