1964’te Nevşehir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. 1998 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1988 yılında iş hayatına Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nde başladı.

2000 yılında Güven Sigorta A.Ş.’nin satın alınması süreçlerinde bir fiil bulundu. Aynı yıl Türkiye Tarım Kredi Kooperatifler Fon Değerlendirme Müdürü olarak çalıştığı kurumdan ayrılarak 2000-2004 yılları arasında Güven Sigorta A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 2004-2008 yılları arasında Güven Hayat Sigorta A.Ş.’de Genel Müdür olarak çalıştı.

2008-2017 yılları arasında aralıksız Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) İşletici Şirketinin yönetim kurulunda görev yaptı. Tarım Sigortaları yasasının çıkarılması, uygulanması ve yaygınlaşması için hem mevzuat oluşturulması hem çiftçilere tanıtılarak satışının yapılmasında önemli görevler üstlenerek Tarım Sigortalarının gelişimine katkı sağladı.

2008 yılında Groupama Sigorta’nın Güven Sigorta ve Güven Hayat Sigortayı satın almasından sonra Güven Sigorta ve Güven Hayat Sigorta Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.  Groupama Sigorta A.Ş.’nin, Başak Groupama Sigorta ve Güven Sigorta şirketlerini birleştirme işlemleri ile Başak Groupama Hayat ve Emeklilik ve Güven Hayat şirketlerinin birleşme işlemlerinde çalıştı.

Birleşme işlemleri tamamlanınca 2009-2012 yıllarında Groupama Sigorta A.Ş. ve Groupama Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 2012-2017 yılları arasında ise Groupama Sigorta A.Ş. ve Groupama Hayat ve Emeklilik A.Ş. de Genel Müdür olarak görev aldı. Sigortacılık kariyerinde Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Başkanlığı görevini de 2014-2017 yıllarında yürüttü.

Elementer ve Hayat sigorta branşları ile Bireysel Emeklilik Sistemi konularında uzmanlığı ve uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunmaktadır. Sektördeki 25 yılı aşkın deneyimini gençlere aktarma ideali ile bir vakıf üniversitesinde 2017 yılından bu yana lisans düzeyinde Sağlık Sigortası dersleri vermektedir. 2020 yılı itibari ile Özserneo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’de Yönetim Danışmanı olarak görev almaktadır.

Ramazan Ülger

Öğr. Gör. Ramazan Ülger